HaberlerÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası’nın sonuç bildirgesini kamuoyuna açıkladı

16/10/2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası’nın sonuç bildirgesini, kentsel dönüşüm seferberliği 5 Ekim 2023 ’de kamuoyuna açıkladı. 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarının aldığı son şekli ve yürütülen çalışmaları, İLBANK’ın Ankara Macunköy’deki sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıda açıklayan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracaklarını ve dönüşümün önündeki engelleri kaldıracaklarını belirtti.

Bilim insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bürokratlar, alanında uzman mühendislerin yoğun katılımıyla düzenlenen Şûra kararlarında, Komisyon Üyesi, Ali Yüksel-Hilmi Özalp Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı ve Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Av. Ali Yüksel’in de yer aldı ve bazı önerilerde bulunduğu Şûra’nın sonuç bildirgesinde önemli kararlardan öne çıkan bazı maddeler;.

  • ·         Kentsel dönüşümde tebligatlar e-Devlet’ten yapılacak
  • ·         Kentsel dönüşüm anlaşmazlıklarında arabulucu sistemine geçilecek
  • ·         Arsaların halka arzıyla hedef konut maliyetlerini düşürmek

 

Açıklamanın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Paylaş
Paylaş