Blogsosyal medya hukukuSosyal Medya Hukuku Nedir? Sosyal Medya Avukatı

22/10/2022
https://www.aliyuksel-hilmiozalp.av.tr/wp-content/uploads/2022/10/sosyal-medya-hukuku-1280x853.jpg

Sosyal Medya Hukuku Nedir? Sosyal Medya Avukatı

 

  • Sosyal Medya Kavramı

Sosyal medya, kullanıcıların internet üzerinde, içerik ürettiği/paylaştığı/takip ettiği ve aramalar yapabildiği bir iletişim platformudur.

  • Sosyal Medya Hukuku Nedir?

Sosyal medya hukuku, hem ceza hem de medeni hukuku kapsamaktadır. Bireylerin yaptıkları bazı paylaşımlar, sosyal medyada suç kapsamına girmektedir. Bazı paylaşımlarda hem kişinin kendisinin hem de 3. Kişilerin gizlilikleri ihlal ediliyor olabilir.

  • Sosyal Medya Suçları

İntihara yönlendirme, çocuğa karşı cinsel taciz, cinsel taciz, tehdit, şantaj, hakaret, Cumhurbaşkanına hakaret, gibi Türk Ceza Kanununda ifade edildiği şekilde sıralanabilir.

  • Sosyal Medya Avukatı Ne Yapar?

İnternet üzerindeki suçlara ve uyuşmazlıklarla bakan avukatlardır.

  • Sosyal Medya Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Genel olarak bilişim suçlarıyla ilgilenirler. En çok karşılaşılan davalar: bilişim sistemine girme suçu, sistemi engelleme/bozma suçu, banka veya kredi kartının kötüye kullanılması, yasak cihaz veya program kullanılması, gibi suçlarla ilgili davalara bakarlar.

  • Sosyal Medya Dava Süreci

Ceza davaları kamu düzenine ilişkin olduğundan, kişiler kendileri davalarını açamaz. Bu durumda, sosyal medyadan hakaret suçu işlendiğini varsayarsak; hakaret suçu şikayete tabi olduğundan, kişinin dava açılabilmesi için şikayetçi olması gereklidir. Suç şikayete tabi değilse (örnek: küçüğe karşı cinsel istismar suçu), savcılık tarafından direk olarak kovuşturulur ve mağdur haberdar edilir.

 

Paylaş
Paylaş