Bloggayrimenkul ve imar hukukuGayrimenkul ve İmar Hukuku Rehberi:

22/10/2022
https://www.aliyuksel-hilmiozalp.av.tr/wp-content/uploads/2022/10/gayrimenkul-hukuku-1280x853.jpg

Gayrimenkul Hukuku Nedir?

Gayrimenkul hukukunun temel ilkeleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmektedir. Gayrimenkul hukukundaki dava türleri arazi, konut, tarla, bina gibi gayrimenkul davalarından meydana gelmektedir. Ek olarak, Toprak Koruma Kanunu, İmar Kanunu gibi birçok özel yasa gayrimenkul hukuku alanına girmiştir.

  • İmar Hukuku Nedir?

Herhangi bir arsa üzerine yapılacak olan özel veya idari taşınmazların, hukuki olarak, amaçlarına göre hangi kriterleri içermesi gerektiğini düzenleyen hukuk dalıdır.

  • Gayrimenkul ve İmar Hukuku Neleri Kapsar?

Gayrimenkul hukuku, gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin gerçekleşmesi, mülkiyete geçişine ilişkin görüşmelerin yapılması, yabancıların mülk edinmesi ve buna ilişkin işlemler, tapu kayıtları, kamulaştırma davaları gibi birçok konuyla ilgilenir.

İmar hukuku, yapılan imar yapıları, yatırımların nerelere yapılması gerektiği konusunda yönlendirmeler yapmak, imar planlarıyla çevreyi güzelleştirmek ve insan yaşamına uygun hale getirmek, gibi alanlarla ilgilenirler. Yapılan planın büyüklüğüne göre bölge ve imar planları olarak hazırlanırlar.

  • Gayrimenkul Avukatı Ne İş Yapar?

Gayrimenkul hukuku alanına giren her türlü anlaşmazlık, anlaşmazlık konularının çözümü, gayrimenkul hukuku davalarının takibi, davada tarafların temsili, taşınmazların alım ve satımı, kira sözleşmelerinin hazırlanması, kiracıların tahliyesi, tapu iptali ve tesciline ilişkin dava takip işlemleri, bir taşınmazın ortakları arasında çıkan anlaşmazlıkların hukuki çözüme ulaştırılması, yabancıların mülk edinmesi ile ilgili hukuki süreçlerin takibi, ve daha birçok konu olarak gösterilebilir.

  • Gayrimenkul Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Gayrimenkul avukatının baktığı davalar arasında: ortaklığın giderilmesi, tapu iptal ve tescil davası, kira alacaklarının tahliyesi ile kiracının tahliyesi, ipotek tesisi ve terkini, kat mülkiyeti kanuna ilişkin muhtelif davalar, men-i müdahale davası, tasarrufun iptali davaları, kiralananın tahliyesi davası gibi davalara bakar.

  • Gayrimenkul Avukatı Kimleri Temsil Eder?

Gayrimenkul avukatının temsil ettiği kişiler, birçok kişi olabilir: mal sahipleri, kiracılar, kiraya verenler, gayrimenkul yatırımcıları, inşaat firmaları, mühendisler ve mimarlar olabilir.

  • Gayrimenkul Avukatlığı Hizmet Kapsamı

Taşınmazlardan doğan davalar gayrimenkul hukuku avukatının iş alanına girer. Taşınmaz alım ve satımları, gayrimenkul bağışlama, tapu iptal ve tescili, taşınmazlar üzerinde ayni hak tesisi gibi süreçleri de takip eder.

Paylaş
Paylaş