Blogmiras hukukuMiras Hukuku Nedir? Miras Avukatı

22/10/2022
https://www.aliyuksel-hilmiozalp.av.tr/wp-content/uploads/2022/10/miras-hukuku-1280x853.jpg

Miras Hukuku Nedir? Miras Avukatı

 

  • Miras Hukuku Nedir?

Bir kişinin ölümü veya gaipliği halinde geriye bıraktığı malvarlığını paylaştırmayı düzenleyen hukuk dalına miras hukuku denir.

  • Miras Avukatı Ne Yapar?

Miras bırakan kişi muris olarak, hayattayken bir miras avukatına başvurarak mallarını paylaştırabilir. Bunun dışında kişi, hayattayken mal paylaşımı düzenlemesi yapmamış olsa bile, miras avukatı aracılığıyla bırakılan miras belgesine göre mal paylaşımı yapılır. Eğer ki, ortada bir belge de yok ise, mal paylaşımı murisin ailesine kanundaki oranlarda yapılır. Miras paylaşımı önce 1. Dereceden yapılmaya başlanır, eğer 1. Dereceden yakınları yoksa, 2-3-4 şeklinde sırayla devam eder.

  • Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Davayı açan kişinin durumuna göre miras davaları sürmektedir. Ortalama bir süre vermek doğru olmamakla birlikte, genellikle 4-6 yıl arasında sonuçlanmaktadır.

  • Aile Şirketleri Hukuku

Aile şirketi hukuku, en az iki jenerasyonun emeğiyle kurulmuş ve ailenin geçimini sağlayan ve aile tarafından yönetilen şirketleri düzenleyen hukuktur.

  • Aile Şirketleri Avukatı

Aile şirketlerinin esas sözleşmelerinin düzenlenmesi, yönetim kurulu esaslarının oluşturulması, yönetim kurulu danışmanlığı, aile meclisi toplantılarının düzenlenmesi gibi şirketin düzeniyle ilgilenir.

Paylaş
Paylaş