Blogfikri ve sınai haklar hukukuPatent Hukuku Nedir? Patent Hukuku Avukatı

22/10/2022
https://www.aliyuksel-hilmiozalp.av.tr/wp-content/uploads/2022/10/patent-hukuku-1280x853.jpg

Patent Hukuku Nedir? Patent Hukuku Avukatı

 

  • Patent Nedir?

Patent, buluş sahibi kişinin, buluş konusu ürününü korumak için almış olduğu korumadır. Bu şekilde buluş sahibi, 3. Kişilerden buluşunu, üretme, satma ve ithal etmesini engeller.

  • Marka Nedir?

Marka, bir işletmenin, kendisini diğer işletmelerden ayırmak amacıyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen, her türlü işaretlerdir.

  • Patent Avukatı Ne Yapar?

Buluşun patentlenebilir olup olmadığı hakkında müvekkile bilgi verir, başvuru için gerekli belgeler hakkında müvekkilini haberdar eder, başvurunun kesinleşmesi tarihini takip eder, başvurunun ne şekilde yapılacağını belirler, başvuru araştırma talebi ve raporunu talep eder, patent haklarının kapsamı ve sınırları konusunda müvekkili bilgilendirir, üçüncü kişilerin patent başvurusuna itirazda bulunmaları halinde zamanında cevap verilmesi ve iddiaların reddedilmesi hususu ve daha birçok çeşitli konuda müvekkiline destek olur.

  • Marka Tescilinde Marka Avukatının Önemi

Marka tesciliyle marka, kişisel hale gelir ve üçüncü kişiler tarafından kullanılması önlenir.

Bu nedenle marka avukatı, marka hakkına tecavüz durumunu ve 3. Kişiler tarafından izinsiz kullanması halinde hukuki süreci takip eder.

  • Patent Tescilinde Patent Avukatının Önemi

Patent davalarında ortaya çıkan uyuşmazlıklarda müvekkilinin hak kaybı yaşamaması için gerekli araştırmaları ve itirazları yapar. Marka ve patent haklarının korunması ile ilgili hükümler Sınai Haklar Kanununda yazılmıştır. Bu nedenle marka ve patent haklarının korunması bir avukat aracılığıyla sağlanabilir.

  • Patent Ve Marka Hakkına Tecavüzde Marka Avukatı

Markaya karşı olan bir tecavüzün farkına varılması durumunda, gerekli itirazların yapılması ve tecavüzün men’i davalarının açılmasından sorumlu olacaktır.

  • Marka Patent Başvuru Süreçleri Ne Kadar Sürer?

Öncelikle başvurunun benzerinin varlığı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırılır. (Başvurunun önceden başkası adına tescil edilip edilmediği gösterilir ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan araştırmalar ücretlidir). Başvuru yapıldıktan sonra gerekli evraklar toplanarak Kurum’a iletilir ve Kurum tarafından benzerlik araştırması yapılır, bu süre 2-4 ay olarak sürebilir. Olumlu bulunan başvurular Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır ve 2 ay boyunca itirazlar için süre bırakılır. Eğer markaya 3. Şahıslardan itiraz gelmez ise, marka sorunsuz bir şekilde tescil ve ilan edilir. (6-8 ay içinde kesin olarak sonuçlanır).

Eğer itiraz gelmiş ise, yapılan itirazların durumuna/kabulüne ve verilen cevapların durumuna bağlı olarak süreç uzayabilir.

Paylaş
Paylaş